Translate

niedziela, 23 grudnia 2012

Zmiany w Wersji 2.9a











  • Konfiguracja oparta na najnowszej wersji programu 1.1.18
  • Wszystkie komponenty w najnowszej wersji oraz zostały zainstalowane zamiast zintegrowane z programem. Dzięki temu każdy użytkownik ma możliwość dowolnie updatować, instalować oraz odinstalować komponenty z poziomu menu ustawień programu.
  • Zintegrowany Menager Okładek umożliwiający wybór i pobranie okładki do danego albumu za pomocą jednego przycisku obok wyboru playlisty. (Ikonka Obrazka). Do poprawnego działania dodatku wymagany jest Net Framework w wersji 3.5 lub wyższej. Do pobrania Microsoft Net Framework 3.5.
  • Dodany konwerter plików oraz dodana ikona szybkiej konwersji do MP3 obok Wyboru Playlisty (Niebiesko-Zielona Ikona Synchronizacji). Dodatkowo 2 predefiniowane ustawienia bezstratnej konwersji do FLAC oraz WAV dostępne w menu PPM --> Convert.
  • Ikony pobierania tagów z freedb oraz zapisu statystyk do pliku przeniesione obok Wyboru Playlisty.
  • Dodana ikona szybkiego dostępu do efektów DPS na głównym panelu przycisków.
  • Dodane 2 komponenty Free Surround dający możliwość upmixu stereo do 5.1 na kilka sposobów, między innymi kopiowanie dźwięku oraz Channel Mixer tworzący standardowy efekt Surround na głośnikach 5.1.
  • Z racji tego, że istnieje możliwość pobierania okładek w wysokiej rozdzielczości dodane okno podglądu okładki w menu zakładek w głównym oknie programu.
  • Dodane Operacje Na Plikach pozwalające na kopiowanie, przenoszenie, kasowanie oraz zmianę nazw plików. Bardzo przydatna funkcja jesli utwór czy cała płyta jest poprawnie otagowana lecz nazwy plików są źle wpisane istnieje możliwość podmiany nazw plików na tyutuły zawarte w tagach za pomocą jednego kliknięcia. Funkcja dostępna w PPM --> File Operations --> Rename to...
  • Nowa wersja WASAPI posiada 2 tryby Event i Push. Event lepiej współpracuje z kartami dźwiękowymi na USB a Push ze zintegrowany układami dźwiękowymi.
  • Z racji tego, że nie da się ustawić płynnego skalowania layout'u do wyboru 7 podstawowych rozdzielczości. Każdą można ustawić z poziomu instalatora oraz w menu programu najeżdżając na górną krawędź dolnej belki statusu (wysuwane menu). Jeśli jednak posiadasz inną rozdzielczość niż te w programie ustaw najbliższą do Twoejej i przesuń ręcznie splitery (paski dzielące poszczególne kolumny) tak aby wszystkie kolumny były dobrze widoczne.

Wątki Dyskusyjne

2 wątki dyskusyjne na forum:

Notebookcheck.pl

oraz

foobar2000.pl

środa, 19 grudnia 2012

Portable Mode Switcher

Portable Mode Switcher to 2 pliki, do których skróty możemy znaleźć w Menu Start.
  • Full Mode - aktywuje pełną integrację programu z systemem Windows aby program mógł być ustawiony jako domyślny odtwarzacz audio w systemie oraz aby wybrać pliki, które chcemy aby obsługiwał.
  • Portable Mode - daje możliwość przenoszenia programu pomiędzy komputerami bez kopiowania dodatkowych plików. Ważne jedynie aby nie zmieniać nazwy głównego katalogu czyli "foobar2000" gdyż odnoszą się do niego niektóre ścieżki dostępu.
W razie jakichkolwiek problemów z programem poleca się zainstalowanie go / skopiowanie do
C:\Program Files (x86 w przypadku systemów 64 bitowych)\foobar2000.

Error: Could Not Access Profile Folder

Ten błąd jest wywołany brakiem dostępu do plików konfiguracyjnych. Błąd jest spowodowany Kontrolą Konta Użytkownika w systemie Windows. Aby naprawić ten problem należy najlepiej przed instalacją kompletnie wyłączyć Kontrolę Konta Użytkownika (Panel Sterowania --> Konta Użytkowników --> Zmień ustawienia funkcji Kontrola konta Użytkownika) lub jeśli program został już zainstalowany wyłączenie Kontroli Konta Użytkownika też powinno naprawić problem.

W razie gdyby nadal wystepowały błędy zalecam kompletne odinstalowanie programu i zainstalowanie go ponownie lecz już z wyłączoną Kontrolą Konta Użytkownika. W niektórych przypadkach rozwiązaniem problemu jest uruchomienie problemu "Jako Administrator".

Konfiguracja UPnP / DLNA

Konfiguracja Klienta oraz Serwera UPnP /DLNA w FooCha2k


Jak już wcześniej pisałem dodatek UPnP / DLNA pozwala na stworzenie serwera oraz odtwarzanie muzyki bezpośrednio na komputerze lub innym urządzeniu klienta oraz samą kontrolę serwera za pomocą odpowiednio skonfigurowanego klienta.

Dlatego chciałbym troszkę przybliżyć możliwości tego dodatku opisując je.

Zawsze brakowało mi możliwości zapakowania całej swojej biblioteki muzycznej do odtwarzacza MP3, dysk zewnętrzny też jest uciążliwy bo nie zawsze ma się go gdzie podłączyć a czasem aż strach widząc wylęgarnie wirusów na różnych komputerach. Stworzenie serwera FTP też nie jest rozwiązaniem gdyż co prawda częściowo rozwiązuje to problem ale nie ma możliwośći bezpośredniego streamingu i wszystko trzeba pobierać na dysk co w przypadku wolnego łącza serwera czasem bywa gorsze niż ściągnięcie ponownie danych plików muzycznych czy posłuchanie ich na serwisach streamingowych. Istnieje też ciekawa funkcja streamingu na serwerach Opery ale jakoś im nie ufam udostepniając swoje pliki. Jednak jak zwykle Foobar rozwiązuje ten problem

Tak więc dodatek oferuje połączenie nie tylko serwer - klient po sieci lokalnej ale również serwer - klient na protokole HTTP
Poniższy tekst wyjaśni jak skonfigurować serwer Foobara po HTTP oraz jak podłączyć klienta

Ustawienia Serwera:


Preferences --> UPnP --> Server --> Basic Settings --> Media Server i tu wpisujemy nazwę sieci czyli np. "Home" oraz port (polecam wybrać jakiś wysoki aby nie powielał się w systemie) i klikamy "Start Server". "Media Renderer" na razie opuszczamy bo to inna bajka, powinien zostac wyłączony. Po wpisaniu portu należy go otworzyć na routerze jeśli nasz komputer znajduje się w sieci lokalnej.
Następnie Preferences --> UPnP --> Server --> Internet Access i zaznaczamy "Allow Internet Access" oraz kolejno wypełniamy pola. Public Server IP or Hostname (wpisujemy tu swój adres IP zewnętrzny lub nazwę komputera jednak polecam zostać przy IP), Login i Hasło wypełniamy według uznania jednak polecam nie używać dużych liter. Zapisujemy ustawienia i restartujemy Foobara.

Ustawienia Klienta:


Otwieramy kartę "UPnP/DLNA Przeglądarka" w głównym oknie Foobara, PPM --> Add Remote Internet UPnP Server i wpisujemy dane, wpisane wcześniej w ustawieniach servera. Foramt hosta powinien wyglądać tak "http://nazwa hosta lub IP:port", login oraz hasło tak samo jak na serwerze oraz dodatkowo zaznaczamy Reconnect On Startup. Jeżeli wszystko zostało poprawnie wpisane powinno się nam otworzyć rozwijane drzewo katalogów serwera. Wybieramy z niego interesującą nas muzykę i po kliknięciu na nią powinna być automatycznie wysłana do playlisty UPnP, która zostanie automatycznie stworzona na karcie "Playlista". Tyle


Tak więc teraz można wrzucić już skonfigurowanego klienta Foobara na pendrive'a, w domu zostawić włączony serwer Foobara (oczywiście Foobar musi być włączony ale nie musi niczego odtwarzać) i z każdego komputera z dostępem do internetu możemy się bezpośrednio podłączyć do swojej biblioteki muzycznej.

Aby uniknąć problemów polecam po wprowadzeniu konfiguracji na serwerze, routerze, kliencie zrestartować wszystko po kolei łącznie z routerem, nie używać dużych liter oraz zastosować się do instrukcji.

Android HTTP Control

Konfiguracja HTTP Control czyli jak obsługiwać Foobara za pomocą telefonu z Androidem.


Wejdź kolejno w Preferences --> HTTP Control i w Listen on wpisz swój adres IP (znaczek Windows + R, wpisz cmd i po otwarciu wiersza poleceń wpisz ipconfig a następnie znajdź swój adres IP na liście) oraz port 8888.
Zaznacz Start Server, i kolejno Apply i OK.
Następnie wyszukaj w Play Store foobar2000 controller, pobierz i zainstaluj.
Po odpaleniu programu pojawi się automatyczna konfiguracja i po jej zakończeniu appka powinna się połączyć z Foobarem.

FooCha 2.9a




Główne Funkcje Programu:


Wykonana modyfikacja ma na celu przystosowanie programu do do obszernych bibliotek audio zawierających większość znanych formatów muzycznych.
W tym celu program został wyposażony w bibliotekę obsługującą katalogowanie zbiorów muzycznych za pomocą struktury katalogów oraz standardowy sposób katalogowania za pomocą tagów.
W programie została użyta większość dostępnych kodeków aby umożliwić odtwarzanie jak największej ilości formatów muzycznych bez konieczności pobierania dodatkowych plików.
Program został wyposażony również w dodatki mające na celu umożliwienie odtwarzania dysków DVD-Audio oraz DTS poprzez wyjścia cyfrowe oraz analogowe przy użyciu protokołów omijających miksery systemowe aby uniknąć zniekształcenia dźwięku przez kartę dźwiękową. Lecz również dla urozmaicenia program został wyposażony w miksery pozwalające na przekształcenie dźwięku stereo do 5.1 Surround wraz z możliwością kopiowania dźwięku pomiędzy kanałami.
Aplikacja umożliwia odtwarzanie radia internetowego łącznie z bezpłatnym odtwarzaniem Last.FM.
Dzięki dodatkom udostępnionym przez autora Foobara, program obsługuje przydatne operacje na plikach jak konwersja ich do innych formatów, zaawansowany tryb tagowania oraz zmianę nazw plików do nazw zamieszczonych w tagach.
Dodatkowo w tym buildzie zostały użyte komponenty przekształcające prostą aplikację w kombajn muzyczny łącząc funkcjonalność większości odtwarzaczy muzycznych lecz przy zachowaniu prostego i czytelnego interface'u.


Build:


Konfiguracja oparta na najnowszej wersji Foobar2000 1.1.18.
  • Wszystkie komponenty zainstalowane oddzielnie zamiast stałej integracji z programem. Funkcjonalność takiego rozwiązania jest identyczna jak w przypadku stałej integracji oraz pozwala na odinstalowanie czy update poszczególnych komponentów bezpośrednio z Foobara zamiast ściągania komponentów ze strony i instalowania ich ręcznie.
  • Brak konfliktów pomiędzy komponentami oraz składnikami interface'u.
  • Layout w pełni mobilny aby każdy użytkownik mógł go dostosować do własnych potrzeb. Jednak polecane jest ustawienie domyślne, które zostało dostosowane do podstawowych rozdzielczości aby nadać jak najwyższy komfort użytkowania.
  • 7 podstawowych rozdzielczości layout'u gdyż niestety problemem jest ustawienie płynnego skalowania dla każdej możliwej rozdzielczości. 
Wybór trybu rozdzielczości możliwy jest podczas instalacji lub w głównym oknie programu poprzez najechanie kursorem myszy na górną krawędź dolnej belki statusu co rozwinie wysuwane menu z trybami rozdzielczości do wyboru.
  • Dostępne rozdzielczości: 1024 x 768, 1280x 800, 1280 x 1024, 1366 x 768, 1440 x 900, 1680 x 1050, 1920 x 1200. Najlepszy wygląd programu można uzyskać na rozdzielczości 1920 x 1200.
  • Rozdzielczość powinna zostać ustawiona taka jak rozdzielczość w systemie Windows. Jeśli inna rozdzielczość zostanie ustawiona program będzie pracować bez problemu lecz jego wygląd będzie wymagał dostosowania poszczególnych kolumn do ustawionej rozdzielczości.
  • Jeśli w programie wystąpi brak rozdzielczości jak ustawionej w systemie Windows proponuje się ustawienie w programie najbliższej możliwej rozdzielczości i ręczne przesunięcie spliterów (pasków dzielących kolumny) w celu uzyskania domyślnego wyglądu. Proces jednorazowy ponieważ wszystkie ustawienia są automatycznie zapisywane.


Użyte Dodatki:


  • 7Zip Reader - dodatek umożliwiający odtwarzanie archiwów 7zip bez konieczności ich rozpakowywania.
  • Album List - domyślna biblioteka audio pozwalająca na katalogowanie albumów za pomocą tagów jak i STRUKTURY FOLDERÓW.
  • Audio CD Writer - dodatek pozwalający na nagrywanie płyt Audio CD.
  • Audioscrobbler - dodatek umożliwiający scrobblowanie odsłuchiwanych utworów w profilu LAST.FM
  • Autosave & Backup - automatycznie zapisuje ustawienia programu i pozwala na przywrócenie ustawień w razie przypadkowego usunięcia czegoś lub wprowadzenia błędnych ustawień.
  • AVS Input - pozwala na dekodowanie AviSynth
  • Biography View - pozwala na przejrzenie biografii wykonawcy w oknie programu. Dodatek korzysta z kilku baz danych a domyślnie ustawiona jest baza LAST.FM.
  • Channel Mixer - pozwala na przekształcenie dźwięku stereo do 5.1 Surround
  • Columns UI - dodatek, na którym oparty jest cały layout (wygląd) programu
  • Console Panel - pozwala na inspekcję wszystkiego co się dzieje w programie
  • Converter - pozwala konwertować pliki oraz płyty CD Audio oraz DVD-Audio do formatów bezstratnych jak WAV czy FLAC oraz podstawowych formatów jak MP3, AAC, Ogg oraz innych.
  • Discogs Tagger - umożliwia otagowanie utworów pobierając informacje bezpośrednio z serwera zamiast ręcznego wpisywania. Funkcja działa poprawnie lecz jest trochę toporna więc polecam metodę z freedb opisaną niżej.
  • DTS-HD Decoder - dekoder plików .dts oraz płyt CD Audio 5.1 DTS
  • DVD-Audio Decoder - dekoder płyt DVD-Audio oraz plików MLP, AOB
  • Feature Watcher - proste okienko wyświetlające zmiany w programie jak np. instalacja nowych komponentów
  • File Operations - komponent dający możliwość kopiowania, przenoszenia, kasowania oraz zmiany nazw plików bezpośrednio z playlisty Foobara. Pozwala również na przypisanie plikom nazw użytych w tagach co bywa przydatne jeśli dany plik audio jest poprawnie otagowany lecz jego nazwa jest niepoprawna.
  • Free Surround - pozwala na upmix dźwięku stereo do surround, kopiowanie dźwięku pomiędzy głośnikami oraz parę innych fajnych rozwiązań. Wspiera do 16.1 kanałów.
  • HDCD Decoder - jak sama nazwa wskazuje pozwala na odtwarzanie HDCD w 16-bit PCM.
  • HTTP Control - funkcja pozwalająca na kontrolę Foobara za pomocą protokołu HTTP. Obecne ustawienia spersonalizowane dla kontroli programu poprzez aplikację na system Android.
  • Last.FM Radio - pozwala na kompletnie bezpłatne odtwarzanie radia Last.FM
  • Lyrics Show Panel 3 - wyświetla tekst utworu w panelu programu. Korzysta z wielu baz tekstów a sam tekst jest pobierany automatycznie po włączeniu utworu.
  • Monkey's Audio Decoder - dekoder plików .ape
  • Online Tagger - alternatywa dla discogs czyli dodatek umożliwiający tagowanie utworów za pomocą jednego kliknięcia. Korzysta z bazy freedb. Wystarczy zaznaczyć album na playliście do otagowania i kliknąć ikonę taggera a wszelkie informacje o albumie zostaną automatycznie pobrane i gotowe do zapisania.
  • On Screen Display GDI+ - wyświetla ramkę z aktualnie odtwarzanym utworem we wskazanym miejscu na ekranie (domyślnie na górze). Podobna funkcja jak w AIMP.
  • Pause on Lock - automatycznie wstrzymuje odtwarzanie po zablokowaniu komputera. Odtwarzanie jest automatycznie wznawiane po odblokowaniu.
  • Peakmeter Panel - graficzny (cyfrowy) wskaźnik wartości szczytowej sygnału audio a dla normalnych ludzi po prostu wizualizacja. :)
  • Playback Statistics - zapisuje wszelkie informacje o pliku audio czyli między innymi ilość odtworzeń, pierwsze i ostatnie odtworzenie itd.
  • Playlist Dropdown - prosty dodatek do zarządzania playlistami. Pozwala na tworzenie i edycję playlist.
  • Quick Search Toolbar - wyszukiwarka plików w bibliotece.
  • Quick Tagger - umożliwia dodanie graficznej oceny utworu (gwiazdki).
  • Run Services - dodatek umożliwiający wywołanie zewnętrznego programu za pomocą skryptu. Funkcja wykorzystana przy Album Art Downloader.
  • SPDIF Support - umożliwia przekierowanie sygnału audio do wyjścia cyfrowego jak COAX czy wyjście optyczne (Digital Output).
  • UPNP/DLNA Renderer, Server, Control Point - dodatek do tworzenia oraz zarządzania serwerami UPNP/DLNA.
  • VU Meter - graficzny (analogowy) wskaźnik średnich wartości sygnału audio lub jak w przypadku Peak Meter dla normalniejszych ludzi fajna wizualizacja. :)
  • WASAPI Output - bardzo przydatny dodatek pozwalający na całkowite obejście mixera systemowego co w efekcie daje dokładne odwzorowanie nagrania bez jakichkolwiek zmian czy zniekształceń dokonywanych przez kartę dźwiękową.
  • Waveform Seekbar - sympatyczny pasek przewijania przedstawiający odtwarzany utwór w graficznej formie fali dźwiękowej. 


Uwagi:


W sumie wiele ich nie ma bo aż trzy. :)
  • Pierwsza z nich to jak zwykle brak kompatybilności Windows. Dlatego przed instalacją programu należy na Windowsie 7/Vista wyłączyć kontrolę użytkownika w Panelu Sterowania, zainstalować program, uruchomić, zamknąć i można ponownie włączyć Kontrolę Konta Użytkownika lub pozostawić wyłączoną bo nie jest to jedyny program, który ma problem z tą funkcją w Windowsie.
  • Druga to dodatek WASAPI, który jest obsługiwany jedynie pod Windowsem Vista, Windows 7, Windows 8 a na starszych wersjach systemu należy go odinstalować gdyż wywala błąd podczas włączania programu.
  • Trzecia to pasek wyświetlający się na ekranie z tytułem odtwarzanego utworu, aby zmienić jego położenie należy wejść kolejno Preferences --> On Screen Display --> General --> Position Top i dostosować % do własnej potrzeby.

Build 2.9a do pobrania tutaj.