Translate

środa, 19 grudnia 2012

Konfiguracja UPnP / DLNA

Konfiguracja Klienta oraz Serwera UPnP /DLNA w FooCha2k


Jak już wcześniej pisałem dodatek UPnP / DLNA pozwala na stworzenie serwera oraz odtwarzanie muzyki bezpośrednio na komputerze lub innym urządzeniu klienta oraz samą kontrolę serwera za pomocą odpowiednio skonfigurowanego klienta.

Dlatego chciałbym troszkę przybliżyć możliwości tego dodatku opisując je.

Zawsze brakowało mi możliwości zapakowania całej swojej biblioteki muzycznej do odtwarzacza MP3, dysk zewnętrzny też jest uciążliwy bo nie zawsze ma się go gdzie podłączyć a czasem aż strach widząc wylęgarnie wirusów na różnych komputerach. Stworzenie serwera FTP też nie jest rozwiązaniem gdyż co prawda częściowo rozwiązuje to problem ale nie ma możliwośći bezpośredniego streamingu i wszystko trzeba pobierać na dysk co w przypadku wolnego łącza serwera czasem bywa gorsze niż ściągnięcie ponownie danych plików muzycznych czy posłuchanie ich na serwisach streamingowych. Istnieje też ciekawa funkcja streamingu na serwerach Opery ale jakoś im nie ufam udostepniając swoje pliki. Jednak jak zwykle Foobar rozwiązuje ten problem

Tak więc dodatek oferuje połączenie nie tylko serwer - klient po sieci lokalnej ale również serwer - klient na protokole HTTP
Poniższy tekst wyjaśni jak skonfigurować serwer Foobara po HTTP oraz jak podłączyć klienta

Ustawienia Serwera:


Preferences --> UPnP --> Server --> Basic Settings --> Media Server i tu wpisujemy nazwę sieci czyli np. "Home" oraz port (polecam wybrać jakiś wysoki aby nie powielał się w systemie) i klikamy "Start Server". "Media Renderer" na razie opuszczamy bo to inna bajka, powinien zostac wyłączony. Po wpisaniu portu należy go otworzyć na routerze jeśli nasz komputer znajduje się w sieci lokalnej.
Następnie Preferences --> UPnP --> Server --> Internet Access i zaznaczamy "Allow Internet Access" oraz kolejno wypełniamy pola. Public Server IP or Hostname (wpisujemy tu swój adres IP zewnętrzny lub nazwę komputera jednak polecam zostać przy IP), Login i Hasło wypełniamy według uznania jednak polecam nie używać dużych liter. Zapisujemy ustawienia i restartujemy Foobara.

Ustawienia Klienta:


Otwieramy kartę "UPnP/DLNA Przeglądarka" w głównym oknie Foobara, PPM --> Add Remote Internet UPnP Server i wpisujemy dane, wpisane wcześniej w ustawieniach servera. Foramt hosta powinien wyglądać tak "http://nazwa hosta lub IP:port", login oraz hasło tak samo jak na serwerze oraz dodatkowo zaznaczamy Reconnect On Startup. Jeżeli wszystko zostało poprawnie wpisane powinno się nam otworzyć rozwijane drzewo katalogów serwera. Wybieramy z niego interesującą nas muzykę i po kliknięciu na nią powinna być automatycznie wysłana do playlisty UPnP, która zostanie automatycznie stworzona na karcie "Playlista". Tyle


Tak więc teraz można wrzucić już skonfigurowanego klienta Foobara na pendrive'a, w domu zostawić włączony serwer Foobara (oczywiście Foobar musi być włączony ale nie musi niczego odtwarzać) i z każdego komputera z dostępem do internetu możemy się bezpośrednio podłączyć do swojej biblioteki muzycznej.

Aby uniknąć problemów polecam po wprowadzeniu konfiguracji na serwerze, routerze, kliencie zrestartować wszystko po kolei łącznie z routerem, nie używać dużych liter oraz zastosować się do instrukcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz